Doktor Faust(us) podľa Geotheho?

Autor: Andrej Samuel Čermák | 11.12.2011 o 10:51 | (upravené 11.12.2011 o 11:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  24x

Smútok. Mágia. Klamstvo. Nuda. To sú ústredné témy Fausta. Ako Marlowe, tak Geothe, či Gounod chceli, aby človek nie len sympatizoval s Faustom, lež zároveň ho nenávidel. Ale je náš Faust, filozof, doktor, učiteľ, mág, aj teológ, skutočne takým? Je jeho filozofia dostatočne príznačná?

z hry Faust I, II v SNDz hry Faust I, II v SND

Každý divák pri vstupe do sály činohry SND uvidí nie jeden obraz, ale rovno dva. Tie obrazy fungujú tiež dvojako. Veľa ľudí tam vníma niekoľko dimenzií: Nebo, peklo, zem; iný ľudia tam vnímajú dve televízie, isté výkladné skryne, ktoré ohraničujú rámom celý dej. Táto dokonalá metafora je jedna z mnoho metafor, ktoré režisér vsúva do tejto inscenácie.

Keď sa všetci ľudia usadia a hlas v reproduktoroch oznámi, aby si diváci vypli svoje mobilné telefóny. Na scénu vstupuje maličká, temer zanedbateľná, zhrbená osoba, ktorá si ľahne do piesku, nakreslí DaVinciho kruh a začne deklamovať. Režisér si trefne vybral najdlhší monológ ako najsilnejší moment, ktorý hneď na začiatku nastaví vysoko latku, ktorú ale postupne preskakuje každý herec a mieria stále vyššie týmto umením.

Bravúrne herecké výkony, ktoré táto inscenácia ponúka sú porovnateľné snáď aj na medzinárodnej úrovni. Herci sú geniálne obsadení, všetkým sa dá veriť, že sú svojimi postavami. Fialová a Bárta skutočne môžu byť diablom. Robo Roth skutočne môže byť Faust - aj zlomený aj šťastný. Táňa Pauhofová môže byť pannou, ktorá bola doslova anjel.

Toto predstavenie som videl dohromady už 6 krát a určite naň ešte aspoň raz pôjdem. Je to predstavenie (ako povedal jeden divadeľný kritik) doslova dychberúce. Ja by som skôr povedal, že nám kradne slová priamo spred úst (v mojom prípade spod klávesnice). Ak ste ešte neboli, choďte. Choďte aby ste spoznali, ako myslel Geothe, ako myslí režisér a ako vníma herec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dva návody, ako uspieť s novou politickou stranou

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave

KOMENTÁRE

Trúfalosť Ruska v Sýrii

Posmech Západu zo zastaranej armády akosi ignoruje podstatu: Putin nepozná škrupule.


Už ste čítali?